دوشنبه 21 آبان 1397 ما متعهدیم که رازدار بیماران باشیم، ضـعیفان را حمایت کنیــم، مردمان را دوســـت بـداریــم وخـدمت خـلق را عشق به معبود تفسیر کنیم.
آزمایشگاه دکتر ویشکایی لوگو آزمایشگاه دکتر ویشکایی
home About us Contact us
راهنما و دستورالعمل های مربوط به بیماران
دستورالعمل راهنمای بیماران جهت انجام تست تحمل قند
دستورالعمل راهنمای بیماران برای جمع آوری ادرارجهت
دستورالعمل راهنمای بیماران جهت جمع آوری ادرار 24
دستورالعمل راهنمای بیماران جهت جمع آوری ادراربرای
دستورالعمل راهنمای بیماران جهت جمع آوری نمونه خلط
دستورالعمل راهنمای بیماران جهت انجام تستهای هورمون
دستورالعمل راهنمای بیماران جهت انجام آزمایشات روتی
دستورالعمل راهنمای بیماران جهت نحوه جمع آوری مایع
دستورالعمل راهنمای بیماران جهت انجام آزمایش قند خو
دستورالعمل راهنمای بیماران برای جمع آوری نمونه مدف
(GTT  )
این تست جهت ارزیابی وضعیت هورمونی شما برای کنترل سطح قند خون درخواست شده است 0 برای انجام آن و گرفتن نتایج صحیح لطفا به نکات زیر توجه فرمائید :

انجام این تست به ناشتائی 8 ساعته در شب قبل نیاز دارد 0 در طول ناشتائی حتی جویدن آدامس و نوشیدن مایعات ( بجز آب ) نیز ممنوع است .

 

بعد از مراجعه به آزمایشگاه نمونه خون ناشتا از شما گرفته شده و سپس مایع قندی که از طرف آزمایشگاه در اختیار شما قرار می گیرد نوشیده می شود 0 بعد از نوشیدن مایع فوق نمونه خون شما به فاصله یک – دو و یا سه ساعت بعد مجددا گرفته می شود .

 

در طول این 2 – 3 ساعت کشیدن سیگار . خوردن و آشامیدن هرنوع مایع بجز مقدار اندکی آب ممنوع است بهتر است در طول این سه ساعت محیط آزمایشگاه را ترک نکنید .

 

در طول روزهای قبل از انجام آزمایش مصرف مواد نشاسته ای و قندی را بصورت عادی ادامه دهید و آنرا کم یا زیاد نکنید 0 اگر در روز انجام تست به بیماری خاصی مبتلا شده اید (حتی در حد یک سرماخوردگی ساده ) آزمایش را به تعویق بیندازید چون باعث اختلال در نتایج تست خواهد شد

این آزمایش معمولا برای بررسی عفونتهای مجاری ادراری و یا اختلالات متابولیک کاربرد دارد . در غیر اینصورت پزشک جهت بررسی روتین سلامت کلیه ها و مجاری ادراری آنرا درخواست میکند .

بهترین نمونه برای انجام آزمایش ادرار اول صبح است (در واقع بهتر است بیمار در هشت ساعت قبل از نمونه گیری تخلیه ادرار نداشته باشد ) در صورتیکه نمونه را در منزل جمع آوری می نمائید بهتر است نمونه حداکثر ظرف مدت نیمساعت به آزمایشگاه ارسال شود .

 در صورت تاخیر طولانی تر لطفا نمونه را در جای خنک و یا ترجیحا در یخچال قرار دهید و حداکثر تا دوساعت بعد به آزمایشگاه انتقال دهید .

 تاخیر بیش از دوساعت نمونه را غیرقابل قبول می کند .

برای کشت ادرار نیاز به نمونه ادرار تمیز است . این نمونه عاری از باکتریهایی است که بطور معمول در پوست ناحیه تناسلی وجود دارند .

 قبل از نمونه گیری محل را کاملا شسته و تمیز نمائید . ابتدای جریان ادرار را دور ریخته و جریان وسط ادرار را در ظرف مخصوصی که از آزمایشگاه تحویل گرفته اید تخلیه نمائید تا حداکثر 2/1 سطح ظرف پرشود .

دقت کنید که بعد از باز کردن درب ظرف از تماس مستقیم دست با سطح داخلی یا سر ظرف خودداری شود . بعد از ریختن ادرار درب ظرف را محکم ببندید .

توجه :

1.    در صورت مصرف داروی وارفارین و یا ابتلا به دیابت آزمایشگاه را مطلع فرمائید .

2.    مصرف آنتی بیوتیک در یک هفته اخیر جواب کشت ادرار را غیر قابل اعتماد می کند بنابراین در صورت مصرف آنتی بیوتیک پزشک معالج خود و آزمایشگاه را جهت انجام کشت ادرار مطلع فرمائید .

3.     انجام آزمایش ادرار در طی دوران قاعدگی در خانمها باعث اختلال در تفسیر نتایج خواهد شد . در صورتیکه در دوران قاعدگی به سر می برید پزشک معالج خود و آزمایشگاه را جهت انجام آزمایش ادرار مطلع نمائید .


نمونه ادرار 24 ساعته جهت بررسی میزان دفع فاکتورهای مختلف در طی شبانه روز در ادرار (خصوصا پروتئین ) درخواست می شود بنابراین لازم است که کل حجم ادرار در 24 ساعت در ظرف مخصوصی که از آزمایشگاه تحویل گرفته اید جمع آوری شود و در صورت عدم رعایت صحیح این مورد نمونه بی ارزش خواهد بود . به این منظور به صورت زیر عمل کنید :

1.   نمونه ادرار اول صبح را دور بریزید و زمان را ثبت کنید . این ساعت شروع جمع آوری است .

2.   بعد از آن بمدت 24 ساعت تمام حجم ادرار را تا صبح روز بعد در ظرف مخصوص جمع آوری بریزید .

 

3.   نمونه ادرار اول صبح روز بعد را نیز در ظرف بریزید (در واقع جمع آوری نمونه بامثانه خالی آغاز شده و با مثانه خالی پایان می پذیرد ) سعی کنید زمان این ادرار اول صبح مشابه صبح روز قبل باشد .

4.   ظرف را در کوتاهترین زمان ممکن بعد از جمع آوری ادرار به آزمایشگاه تحویل دهید .

توجه :

در طی شبانه روزی که ادرار را جمع آوری می کنید فعالیت بدنی و میزان مصرف مایعات باید مشابه روزهای عادی دیگر باشد . از مصرف بیش از حد مایعات و یا فعالیت شدید بدنی خودداری نمائید .

در طی زمان جمع آوری، ظرف مخصوص را در محل خنک و ترجیحا درون یخچال قرار دهید .


نمونه سیتولوژی ادرار معمولا جهت بررسی میکروسکوپی سلولهای کنده شده از مجاری ادراری در طی ادرار کردن توسط پزشک معالج شما درخواست میشود . بدین منظور بهتر است نمونه ادرار 3 تا 4 ساعت بعد از ادرار کردن قبلی جمع آوری شده باشد و در کوتاهترین زمان ممکن به آزمایشگاه ارسال شود . در صورتیکه ارسال نمونه تا یکساعت بعد از جمع آوری به آزمایشگاه مقدور نیست نمونه را در یخچال نگهداری کنید .

جهت گرفتن نمونه ابتدا ناحیه تناسلی کاملا شسته و تمیز شود ( خصوصا در خانمها ) سپس جریان ابتدای ادرار دور ریخته شده و بقیه در ظرف مخصوصی که توسط آزمایشگاه در اختیار شما قرار گرفته است جمع آوری شود تا حدود 3/2 ظرف را پر نمائید .

معمولا نمونه های سیتولوژی بصورت 3 نوبته درخواست می شود در اینصورت توجه کنید که نمونه ها حتما در روزهای مختلف گرفته شوند و انجام دو نمونه در یک روز قابل قبول نیست . در طی روزهای نمونه گیری تحرک بدنی شما باید مشابه روزهای عادی بوده و از فعالیت شدید بدنی خودداری نمائید .


جمع آوری خلط برای تشخیص علت عفونی ذات الریه و همچنین در بیماران مشکوک به سل ریوی یا خارج ریوی با سابقه سرفه طولانی مدت غیر قابل توجیه توسط پزشک معالج درخواست می شود . برای این منظور نمونه گیری باید حتما در محل با تهویه مناسب انجام شود تا از آلودگی دیگران جلوگیری به عمل آید ؛بنابراین از گرفتن نمونه خلط در فضای بسته و بدون تهویه جدا خودداری فرمائید .

بهترین نمونه خلط ،نمونه اول صبح بعد از بیدارشدن از خواب و قبل از خوردن صبحانه می باشد ولی در صورتیکه شما در طول روز نیز سرفه های عمیق خلط دار دارید می توانید نمونه را در طول روز نیز تهیه کنید .

قبل از تهیه نمونه دندانهایتان را مسواک بزنید و دهان خود را چندین بار با آب و یا ترجیحا سرم فیزیولوژیک بشوئید . در صورتیکه دندان مصنوعی دارید قبل از نمونه گیری آنرا خارج کنید . سپس چند نفس عمیق کشیده و سپس خلط را با یک سرفه عمقی بدرون ظرف استریلی که از آزمایشگاه تحویل گرفته اید تخلیه کنید . توجه کنید که بزاق و ترشحات بینی و راههای هوائی فوقانی برای آزمایش مناسب نیستند و تا حد امکان از مخلوط شدن خلط با آنها جلوگیری نمائید زیرا باعث مخدوش شدن نتایج خواهند شد .

نمونه مناسب برای آزمایش ترشحات غلیظی است که با سرفه عمیق از راههای هوائی انتهایی ریه خارج می شود . توجه به این نکته در گرفتن نمونه صحیح و تفسیر درست نتایج بسیار کمک کننده خواهد بود .

نمونه را در محل خنک و بدور از تابش مستقیم نور قرار داده و آنرا در کوتاهترین زمان ممکن به آزمایشگاه منتقل نمائید . در صورت تاخیر در انتقال نمونه (حداکثر دو ساعت قابل قبول است )آنرا در یخچال نگهداری نمائید

در صورتیکه داروی خاصی مصرف می کنید آزمایشگاه را مطلع فرمائید .

آزمایشات هورمونی . سطح خونی گروههای متفاوت هورمونها در بدن را اندازه گیری می کنندانواع بیشتر شایع هورمونها شامل تستهای تیروئیدی – انسولین – هورمونهای جنسی زنانه و مردانه – پرولاکتین و 000 هستند . از آنجا که متغیرهای متعددی می توانند پاسخ این تستها را در محدوده عددی وسیعی جابجا نمایند ، در صورت درخواست آزمایشات هورمونی از سوی پزشک معالج شما خواهشمند است موارد ذیل را بدقت مطالعه و رعایت فرمائید تا کمترین تداخل در نتیجه تستها ایجاد شود .

تعداد زیادی از هورمونهای بدن تحت تاثیر تغییرات شبانه روزی هستند یعنی مقدار آنها در صبح یا شب افزایش یا کاهش می یابد . بنابراین در صورتیکه درخواست آزمایشات هورمونی از طرف پزشک معالج شما داده شده حتما در ساعت تعیین شده توسط پذیرش آزمایشگاه جهت نمونه گیری مراجعه فرمائید . نکته قابل توجه اینکه در صورت نیاز به تکرار تستهای هورمونی و پیگیری مجدد در ماههای بعدی ترجیحا ساعت نمونه گیری مشابه دفعه قبل باشد و در صورت امکان آنرا تغییر ندهید .

همچنین فعالیت بدنی شدید در روزهای قبل از نمونه گیری – ابتلا به بیماریهای تب دار و در افراد سیگاری کاهش یا افزایش مصرف دخانیات می توانند بطور واضح در نتایج تستهای هورمونی تداخل ایجاد کنند .

بنابراین توصیه می شود پیش از نمونه گیری از پیاده روی – ورزش و هر نوع فعالیت بدنی قابل توجه اجتناب کرده و در صورت ابتلا به هر بیماری تبدار . نمونه گیری را به تعویق بیندازید .

چنانچه شرایط لازم رعایت نشده باشد بهتر است آزمایش در زمان مناسب دیگری تکرار گردد .


آزمایشات بیوشیمی شامل گروه متنوعی از تستهای شایع آزمایشگاهی شامل قند – چربی –اوره –تستهای عملکرد کبدی و کلیوی – سطح الکترولیتهای بدن و ... می باشند .

فاکتورهای متعددی مثل تغییرات شبانه روزی – ورزش – رژیم غذایی –مصرف الکل – استعمال دخانیات – داروها و حتی وضعیت بدن هنگام نمونه گیری ( نشسته یا خوابیده ) می توانند بر این فاکتورهای بیوشیمی موثر باشند .

بنابراین خواهشمند است قبل از انجام آزمایش موارد ذیل را بدقت ملاحظه فرمائید تا کمترین تداخل در نتایج تستهای شما ایجاد شود :

1.   فعالیت بدنی شدید و ورزش کردن در روز قبل از نمونه گیری اکثر فاکتورهای بیوشیمیایی خون را افزایش می دهد بنابراین بهتر است میزان فعالیت شما در روزهای قبل از نمونه گیری مشابه روزهای عادی باشد .

2.   برای آزمایشاتی که نیاز به ناشتائی دارند زمان ایده آل ناشتائی 12 ساعت در نظر گرفته میشود (خصوصا در مورد آزمایش کلسترول خون ) هرچند مدت ناشتائی 8 تا 1. ساعته هم قابل قبول است . بهتر است آخرین وعده غذائی شما یک شام سبک با میزان کالری متعادل باشد از مصرف مقادیر زیاد گوشت و مواد پروتئینی – غذاهای چرب – قهوه و الکل در روز قبل از آزمایش جدا خودداری فرمائید . مصرف مقادیر کم اب و چای بدون قند در طول دوره ناشتائی مانعی ندارد . همچنین مصرف اکثر داروها در ساعات ناشتائی مجاز است . حتما در مورد داروهای مصرفی خود قبل از نمونه گیری با آزمایشگاه مشورت کنید

3.   همیشه از وضعیت ثابتی در حین نمونه گیری استفاده نمائید ( خوابیده یا نشسته ) تغییر وضعیت بدن در هنگام نمونه گیری از حالت نشسته به خوابیده یا بالعکس می تواند در نتایج تستها تداخل ایجاد کند .


درخواست بررسی مایع منی برای آگاهی از وضعیت و تعداد اسپرمها در آقایان جوان و یا بعد از وازکتومی (عمل بستن لوله ها ) جهت اطمینان از عدم وجود اسپرم در مایع منی توسط پزشک معالج صورت می گیرد .

بهترین زمان برای گرفتن نمونه 5-3 روز بعد از آخرین انزال می باشد . هرنوع بیماری تبدار در سه روز اخیر ممکن است باعث اختلال در نتایج تست شما شود ، بنابراین در صورت ابتلا به بیماری تبدار آزمایش خود را به تعویق بیندازید .

برای تهیه نمونه ابتدا ادرار کرده و سپس دست و آلت تناسلی خودرا با آب بشوئید . پس از استمناء مایع منی را بطور کامل و مستقیما در داخل ظرف مخصوصی که آزمایشگاه در اختیار شما قرار داده است تخلیه کنید . تمام حجم مایع منی باید بطور کامل در ظرف ریخته شود و دورریختن مقداری از مایع نتایج را تحت تاثیر قرار خواهد داد .

برای نمونه گیری از کاندوم و یا کرم های لوبریکانت استفاده نکنید چراکه باعث کاهش حرکت اسپرمها شده ودر پاسخ تست تداخل ایجاد می کنند .

نمونه باید با تاخیر حداکثر 3. دقیقه ای به آزمایشگاه منتقل شود و تاخیر طولانی تر نمونه را غیرقابل قبول می کند . درطی انتقال ، نمونه باید در شرایط دمائی مناسب (هم دما با بدن ) و دور از حرارت و یا نور مستقیم قرارگیرد .

درصورتیکه آزمایش مایع منی بعد از وازکتومی برای شما درخواست شده است حتما آزمایشگاه را مطلع فرمائید . ضمنا باید حداقل 2 ماه اززمان عمل شما گذشته باشد و فقط 24 ساعت قبل از انجام آزمایش از نزدیکی خودداری کنید .


دستورالعمل راهنمای بیماران جهت انجام آزمایش قند خون ( 2hpp )

این تست جهت ارزیابی وضعیت هورمونی بدن شما برای کنترل سطح قند خون درخواست شده است . بنابراین برای بدست آوردن نتایج دقیقتر به نکات زیر توجه نمائید :

انجام این تست به ناشتائی 8 ساعته در شب قبل نیاز دارد . در طول ناشتائی حتی جویدن آدامس و نوشیدن مایعات بجز اب ممنوع است . پس از نمونه گیری قند ناشتا در آزمایشگاه صبحانه خود را به همان شکل همیشگی میل فرمائید . در صورتیکه در آزمایشگاه حضور دارید می توانید از کیک و چای استفاده کنید و یا آنرا از منزل همراه داشته باشید . در صورتیکه داروی مشخصی جهت کنترل قند خون همراه صبحانه روزانه میل می کنید در روز آزمایش نیز آنرا طبق روزهای عادی مصرف نمائید . دقیقا دو ساعت بعد از صرف صبحانه باید در آزمایشگاه جهت نمونه گیری مجدد حضور داشته باشید . توجه داشته باشید که دیر رسیدن و تاخیر بیش از دوساعت باعث اختلال در نتایج تست خواهد شد . به عنوان مثال اگر شما خوردن صبحانه را در ساعت 8 صبح آغاز کرده اید نمونه آزمایش دوم باید راس ساعت 1. صبح از شما گرفته شود . مدت زمانی که صبحانه میل می کنید نباید بیشتر از 2. دقیقه طول بکشد .

بعد از خوردن صبحانه به هیچ وجه چیز دیگری مثل آدامس – شیرینی – آب میوه و ... نباید خورده شود به استثناء مقدار کمی آب .

در صورتیکه محیط آزمایشگاه را ترک می کنید پانزده دقیقه قبل از موعد نمونه گیری (دوساعته ) در آزمایشگاه حاضر باشید و مسئول نمونه گیری را مطلع نمائید . در طول روزهای قبل ازانجام آزمایش مصرف مواد نشاسته ای و قندی را بصورت عادی ادامه دهید و آنرا کم یا زیاد نکنید . اگر در روز انجام تست به بیماری خاصی مبتلا شده اید (حتی در حد یک سرماخوردگی ساده ) آزمایش را به تعویق بیندازید چون باعث اختلال در نتایج تست خواهد شد .


این آزمایش معمولا با هدف یافتن خون مخفی در مدفوع .از منشا دستگاه گوارش فوقانی یا تحتانی .توسط پزشک معالج شما درخواست می شود

درصورتیکه درخواست شما بصورت 3 نوبته می باشد (اکثریت موارد ) نمونه ها باید در روزهای جداگانه جمع آوری شوند و گرفتن دو نمونه در یک روز قابل قبول نمی باشد .

نمونه باید بطور مستقیم در ظرف مخصوص نمونه گیری تخلیه شود و نباید انرا از کاسه دستشوئی برداشت . مخلوط شدن نمونه با آب یا ادرار موجب اختلال در تفسیر نتایج خواهد شد . در خانمها نمونه گیری باید حداقل 3 روز بعد از پایان سیکل قاعدگی انجام گیرد و نمونه گرفته شده در طی سیکل قاعدگی قابل قبول نیست .

در صورتیکه در زمان نمونه گیری مبتلا به شقاق مقعدی خونریزی کننده هستید حتما آزمایشگاه را مطلع نمائید .

توجه :

مصرف مواد غذائی زیرمی تواند تست خون مخفی در مدفوع را بصورت کاذب مثبت نماید بنابراین قبل از انجام آزمایش مطمئن شوید که در 3 روز گذشته آنها را مصرف نکرده اید :

گوشت قرمز- بروکلی خام – قارچ – آرتیشو- شلغم – ترب و تربچه – جوانه حبوبات – طالبی – سیب – پرتقال – موز و انگور

داروهای زیر نیز می توانند تست را بصورت کاذب مثبت کنند . در صورت مصرف دارو در یکهفته اخیر قبل از انجام تست لطفا آزمایشگاه را مطلع نمائید :

ویتامین C– مکملهای آهن دارای ویتامین C  - آسپرین – بروفن –ناپروکسن – وارفارین و هر عامل تحریک کننده سیستم گوارشی مانند الکل

نمایش بصورت چند صفحه ای
 
Link Site Map News
 کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آزمایشگاه پاتوبیولوژی دکتر ویشکایی می باشد.